İzmir Valiliği koordinasyonu ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İzmir İl Müdürlüğü işbirliğinde 20 Haziran 2019 tarihinde Sabancı Kültür Merkezi’nde “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni” gerçekleştirildi. Törene KKTC İzmir Başkonsolosluğu’nu temsilen Başkonsolos İpal Emin, Muavin Konsolos Almıla Tunç ve Eğitim/Kültür Ataşesi Şebnem Pekdoğan iştirak etti.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve berat kararının okunması ile  başlayan törende, KKTC İzmir Başkonsolosu İpal Emin ve İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın konuşmalarını müteakip, alfabetik isim sırasına göre İzmir’de ikamet eden 255 Kıbrıs gazisine Milli Mücadele Madalya ve Beratları tevcih edildi.

Başkonsolos İpal Emin yaptığı konuşmada, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda savaşarak biz Kıbrıslı Türkleri Rum zulmünden kurtaran kahraman gazilerimize Milli Mücadele Madalyaları’nı tevcih etmenin gururunu yaşadığını ifade etti.

Emin devamla şunları söyledi: “Mücahit İle Mehmetçik, kendi canlarını hiçe sayarak soydaşlarını kurtarmak için kahramanca savaştılar. Kimisi gazi, kimisi ise şehit oldu. Onların hakkını ödeyemeyiz. Bugün eğer biz Kıbrıslı Türkler hayattaysak, vatan topraklarımızda özgürce ve huzur içinde yaşıyorsak, bunu biz Kıbrıslı Türkler için canını ortaya koyan kahraman gazilerimize ve aziz şehitlerimize borçluyuz.”

Duygusal anların yaşandığı törene, İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın yanı sıra, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Burhan Suat Çağlayan, Hava Pilot Tuğgeneral Rafet Dalkıran, Deniz Komutanlığı Amfibi Görev Grup Komutanı Tümamiral İbrahim Özdem Koçer, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi Korkmaz, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın,  mülki, idari, adli ve askeri erkân, şehit ve gazi dernekleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile gazi aileleri katıldı.