SERVET BAŞARAN

7 Mayıs 1962 tarihinde Lefkoşa’da doğdu. Köşklüçiftlik İlkokulu ve sonrasında Türk Maarif Koleji’ndeki eğitimimi tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden 1985 yılında mezun oldu. Özel sektörde bir buçuk yıl Bankacılık yaptıktan sonra 20 Ekim 1986 tarihinde Dışişleri Bakanlığı’nda 3. Sekreter olarak çalışmaya başladı. Göreve devam ederken yarı zamanlı olarak Yakın Doğu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü master programından mezun oldu.

33 yıllık görev süresinde Dışişleri Bakanlığı’nın birçok bölümünde ve üç kez de yurtdışı uygulama birimlerimizde de görev yaptı. Yurtdışı görevlerini 1996-2000 yılları arasında KKTC Londra Temsilciliği’nde, 2003-2007 yılları arasında KKTC İzmir Konsolosluğu’nda ve en son 2009-2014 yılları arasında KKTC İstanbul Başkonsolosu olarak yapmıştır.

En son yurtdışı görevi olan İstanbul Başkonsolosluğu görevinin bitiminden sonra merkeze dönerek Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’nda önce Araştırma ve Dış Politika Planlama Müdürü daha sonra da Ekonomik Kültürel ve Sosyal İşler Müdürü olarak görev yapmış olup 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren İzmir Başkonsolosu olarak görevine başlamıştır.

Boşanmış ve bir kız çocuk annesidir.