20 Temmuz  Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 45’inci yıldönümü vesilesiyle, KKTC İzmir Başkonsolosluğu tarafından İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda Çelenk Sunma Töreni gerçekleştirildi.

Çelenk sunma töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından KKTC İzmir Başkonsolosluğu adına Muavin Konsolos Almıla Tunç bir konuşma gerçekleştirdi.

20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Operasyonu’nun  11 Şubat 1959 tarihinde Yunanistan, Türkiye ve İngiltere arasında imzalanan Garanti Antlaşmasının Türkiye Cumhuriyeti’ne verdiği yasal garantörlük hakkına dayanan, adanın yasadışı bir şekilde Yunanistan’a bağlanmasını engellemek ve en önemlisi Kıbrıslı Türkler’in hayatını kurtarmak için yapılmış bir operasyon olduğunu vurgulayan Tunç, “İçerisinde bulunduğumuz dönemde, Ortadoğu ve Doğu Akdeniz bölgesinde devam eden gerginlikler göz önünde bulundurulduğunda, Kıbrıslı Türkler’in barıştan yana sergiledikleri tavır bir o kadar daha önem kazanmaktadır. Ancak tüm barış yönündeki irade ve çabamıza karşın, olası bir çözümde Kıbrıs Rum tarafının hayal ettiği gibi bir azınlık olmayı biz Kıbrıslı Türkler asla kabul etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.